با عرض خوش آمد گویی و با تشکر از حسن انتخاب شما بخاطر مطالعه این وبلاگ لطفا در صورتی که مطالب ما را مورد توجه شما قرار گرفت برای دریافت روزانه مطالب علمی دو پیج پایین صفحه و پیج های سمت راست صفحه را لایک بفرمایید لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در صورت تمایل از طریق صفحات فیسبوک ما یا قسمت نظرات منعکس نمایید.

۱۳۹۵ فروردین ۱۰, سه‌شنبه

جت های سیاهچاله ای فراتر از محدودیت های فیزیکی با دمایی بیشتر از ۱۰ تریلیون درجه تشخیص داده شدند!


اختر شناسان با استفاده از یک تلسکوپ رادیوی  در حال چرخش پیوسته با چهار تلسکوپ رادیویی در زمین به بالاترین وضوح یا به بهترین وضوحی که تاکنون ایجاد شده بود دست یافته اند.این دسترسی رازهایی هایی را که برای درک پیشرفته کوازارها و سیاهچاله و هسته های مرکز کهکشان داده بود فراهم کرد.
دانشمندان با ترکیب تلسکوپ روسی استرون با چهار تلسکوپ روی  زمین بنامهای گرین بانک در وریجینیای غربی،آرایه بزرگ در نیومکزیکو تلسکوپ افلسبرگ در آلمان و صدخانه آرسیبو در پورتوریکو یک تلسکوپ مجازی با طول بیشتر از ۱۰۰۰۰۰ مایلی ایجاد کردند آنها بروی یک سیسم کوازاری تمرز کردند که در فاصله دو میلیارد سال نوری قرار دارد،و بنام  3C 273 خوانده می شود وجت های بزرگی از ماده را در سرعت نور حرکت می دهد،این جت های قدرتمند اشعه های رادیویی را ساطع می کنند.سیگنال های دریفات شده از  3C 273به یک آنتن در گرین بنک انتقال داده می شود و در آنجا ثبت می شود سپس از طریق اینترنت به روسیه منتقل و با داده های سه تلسکوپ دیگر ترکیب می شود و تصاویری با وضوح بالا از 3C 273 به دست می آید.
حالا چگونه نور مانند اشعه می تواند باشد،در هر حال ایده ای است که توسط فرآیند های فیزیکی محدود است،این محدودیتی که دانشمندان فکر می کردند یک صد میلیارد درجه است،دانشمندان زمانی که دماسنج سیستم زمینی دمایی بیش از ده تریلیون درجه را نشان داد شگفت زده شدند.
تنها سیستم فضایی زمین می تواند این درجه را نشان دهد،و حالا ما تجسم می کنیم که چگونه این محیط می تواند این درجه از دما را به خود داشته باشد،این نتیجه یک تضاد مهم بین دانسته های ما از جت های کوازاری است.
همچنین مشاهدات برای اولین بار نشان داد،زیر بنا می تواند سبب پراکندگی موج های رادیویی مواد بین ستاره ای در کهکشان راه شیری ما باشد.
این  شبیه آشفتگی است که در هوای بالای شعله شمع رخ می دهد،ما هرگز قادر نبودیم که یک آشفتگی فرا کهکشانی را قبلا مشاهده بکنیم.
 در سال 1963، مشاهدات ستاره شناس مارتن اشمیت از دانشگاه صنعتی کالیفرنیا از طیف نور از3C 273   در فاصله دور به رسمیت شناخته شد.یک رمز را در باره کوازار ها حل کرد،کشف او نشان داد ه این اشیا در حال ساطع کردن مقدار عظیمی از انرژی هستند و مدل های امروزی از تشعشعات قدرتمند رانده شده از انرژی بزرگ گرانشی از سیاهچاله ها را رهبری کرد.
این وضوح شگفت انگیز یک ابزار جدید را به ما برای کاوش نه تنها محیط شدید اطراف سیاهچاله های دور را ده است،بلکه ماده را در کهکشان میزبان را می توانیم تشخیص بدهیم.

تصویر مشاهدات اشعه ایکس در بالای تصویر جزئیات مهمی را از جت های قدرتمند که از کوازار 3C 273  پرتاب می شوند را با اشعه ایکس درون ناحیه بین 3C 273  هسته و آغاز جت به نمایش می گذارد،جت های قدرتمندی که توسط کوازار رانده می شود،برای مد طولانی برای دانشمندان گیج کننده بوده است.از جمله دیدن جریان های دودی شکل ماده که از هسته کوازار رانده می شوند،بیشترین تلسکوپ نوری و تلسکوپ های اشعه ایکس اولیه مشاهدات ناسازگاری را از ابرهای گازی قلمبه داشته اند،این داده های اخیر چاندرا یک جریان پیوسته اشعه ایکس را در  3C 273  از هسته مشاهده کرده است که می تواند بطور مستقیم از فرآیند های فیزیکی این جت های قدرمتند ناشی مشادهده شده باشد.
منبع dailygalaxy.com

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر