با عرض خوش آمد گویی و با تشکر از حسن انتخاب شما بخاطر مطالعه این وبلاگ لطفا در صورتی که مطالب ما را مورد توجه شما قرار گرفت برای دریافت روزانه مطالب علمی دو پیج پایین صفحه و پیج های سمت راست صفحه را لایک بفرمایید لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در صورت تمایل از طریق صفحات فیسبوک ما یا قسمت نظرات منعکس نمایید.

۱۳۹۴ آبان ۲, شنبه

آخرین بوسه دوستاره


تصویر هنرمندانه VFTS 352 گرمترین و پرجرم ترین سیستم ستاره های دوتایی را تا به امروز نشان می دهد،جایی که دو جز در ارتباط و اشتراک ماده هستند،دو ستاره در این سیستم بزرگ در فاصله 1600000 سال نوری از زمین در ابر ماژالانی بزرگ قرار دارد.این سیستم جذاب می تواند بعنوان یک پایان دراماتیک،با تشکیل یک ستاره غولپیکر یا یک سیاهچاله دوتایی باشد.
سیستم دوتایی VFTS 352 در شانزده هزار سال نوری در سحابی رتیل واقع شده است.این منطقه جالب فعال ترین ستون آفرینش از ستاره های جدید در جهان نزدیک و مشاهدات جدید تلسکوپ بسیار بزرگ ESO این جفت ستاره جزو شدید ترین شگفت انگیز ترین هایی است که تا کنون یافت شده است.
VFTS 352  ترکیبی از دو ستاره بسیار داغ،روشن و ستاره های پرجرمی که به دور هم در فاصله کمتر از یک روز به دور هم می چرخند.مرکز ستاره ها تنها 12 میلیون کیلومتر(7.5 میلیون مایل)از هم فاصله دارند.در حقیقت دو ستاره بسیار به هم نزدیک هستند و سطح آنها تداخل با هم دارد و یک پل بین آنها تشکیل شده است.VFTS 352  تنها پرجرم ترین جفت ستاره شناخته شده در این کلاس کوچک از جفت ستاره هایی در ارتباط با هم هستند نیست و یک توده از ترکیب جرمی حدود 57 برابر خورشید ما می باشد. همچنین داغ ترین جز را با دمای سطحی حدود 40000 درجه سانتیگراد را شامل می شود.
ستاره های شدید شبیه دو جز این VFTS 352 نقش کلیدی را در تکوین کهکشان ها بازی می کند و تصور می شود که اصلی ترین تولید کننده عناصری مانند اکسیژن است.و مانند جفت ستاره ها که رفتاری عجیب و غریب مانند آنچه در ستاره های خوناشام جایی که ماده همدم کوچکتر توسط سطح همدم ستاره بزرگ مکیده شود را دارد.
در کیس  VFTS 352, در هر حال دوستاره سیستم در یک اندازه هستند،ماده توسط یکی به دیگری مکیده نمی شود.اما شاید شامل اشتراک ماده وجود باشد.و تخمین زده می شود که 30 درصد از ماده شان را به اشتراک گذاشته باشند.
این سیستم بسیار نادر است زیرا این فاز از زندگی ستاره ها بسیار کوتاه است،درک نحوه ساخته شدن آنها در حقیقت سخت است زیرا دو ستاره بسیار به هم نزدیک تر هستند،اختر شناسان فکر می کنند که نیروی قوی جزر و مد افزایش مخلوط شدن ماده را در درون ستاره ها منجر می شود.

علامت سرخ رنگ در  VFTS 352 را در ابر ماژالانی نشان می دهد.این نما از سحابی رتیل شکل گیری ستاره شامل تصاویر نور مرئی تصاویر میدان گسترده تلسکوپ 2.2 متری MPG/ESO و تصویر نور مرئی 4.1 متری مادون قرمز ویستا در پارانال را نشان می دهد،تصویر توسط کمبریج نجوم اعتبار سنجی شده است.
اخترشناسان پیشینی می کنند که VFTS 352 سرنوشت یکی از دو حالت است؛اولین نتیجه باقوه ادغام دو ستاره است که یک سرعت شدید چرخش و احتمال یک ستاره تنهای غول پیکر مغناطیسی را ایجاد خواهد که اگر  چرخشش را تا آخر زندگی خود حفظ نمیاد.یکی از پر انرژی ترین انفجار های شناخته شده در جهان با نفجار اشعه گاما را شامل می شود.

دومین احتمال این است که اگر ستاره ها به خوبی با هم مخلوط شوند،باقی مانده متراکم دو ستاره از ادغام اجتناب کنند.این اشیا یک مسیر تکاملی جدید را که با پیش بینی های تکامل ستاره ای متفاوت است خواهد پیمود و به احتمال زیاد به عمر دوستاره در یک انفجار ابرنواختری پایان خواهد داد که نتیجه آن شکل گیری یک جفت سیاهچاله مانند یک شی قابل توجه بعنوان یک منبع شدید امواج گرانشی خواهد بود.
اثبات وجود مسیر دوم منجر به دست یابی به یک موفقیت در مسیر تکامل ستاره ای خواهد شد.اما صرف نظر از نحوه مرگ ستاره،این سیستم در حال حاضر بینش جدیدی برای ستاره شناسان برای درک فرآیند تکامل ستاره ای ستاره های پرجرم که در سیستم های دوتایی در ارتباط با هم هستند را می دهد.
منبع astronomynow.com

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر