با عرض خوش آمد گویی و با تشکر از حسن انتخاب شما بخاطر مطالعه این وبلاگ لطفا در صورتی که مطالب ما را مورد توجه شما قرار گرفت برای دریافت روزانه مطالب علمی دو پیج پایین صفحه و پیج های سمت راست صفحه را لایک بفرمایید لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در صورت تمایل از طریق صفحات فیسبوک ما یا قسمت نظرات منعکس نمایید.

۱۳۹۴ شهریور ۲۲, یکشنبه

راز ستاره های پرجرم مغناطیسی

منبع :phys.org
یک دانشجوی دوره دکتری کاندا یک جسم منحصر به فرد را کشف کرد،این جسم دو ستاره پرجرم با میدان مغناطیسی در یک سیستم دوتایی بود.
تصور می شود که در حدود یک سوم ستاره ها در کهکشان ما در سیستم دوتایی قرار داشته باشند،جایی که دو یا ستاره بیشتر به دور یک نقطه معمولی می چرخند و آنها بسیار برای اخترشناسان با ارزش هستند چون تماشای رفتار آنها به ستاره شناسان اجازه می دهد که جرم آنها و ارتباط آن با روشنایی شان را برسی کنند کلیدی که به ما اجازه می دهد بفهمیم ستارگان چگونه تکامل پیدا می کنند.
این دانشجو توسط کنسرسیومی ز دانشگاه گرونبل بر هم کنش مغناطیسی ستاره های دوتایی نزدیک را برسی می کند. و با استفاده از تلسکوپ فرانسوی کانادایی هاوایی این کشف را انجام داد.
"Epsilon Lupi"چهارمین سیستم ستاره ای درخشان در در صورت فلکی لوپوس است.این جفت ستاره در حدود 500 سال نوری قرار دارند و هردو آنها آبی رنگ هستند و هر کدام 7 تا 8 برابر جرم خورشید را دارند و ادغام جفت ستاره با هام باعث شده است که با نوری معادل 6000 برابر خورشید بدرخشند دانشمندان برای سالها می دانستند که این یک سیستم دوتایی است ولی ایده ای مبنی بر این که دو ستاره غول پیکر میدان مغناطیسی دارند نداشتند.
این دانشجو ایده داد که منشا مغناطیس میان ستاره پرجرم یک چیز ناشناخته است و این کشف به ما کمک خواهد کرد که این پرسش را روشن بکنیم که چرا این ستاره ها میدان مغناطیس دارند.
در ستاره های سرد مانند خورشید میدام مغناطیسی توسط دینامی ایجاد می شود که توسط انتقال گرما در لایه بیرونی ستاره"جایی که مواد داغ زبانه می کشد و سرد می شود و دوباره می افتد" انرژی داده می شود..اما این همرفتی در ستاره های عظیم وجود ندارد در نتیجه هیچ گاه از دینام مغناطیسی پشتیبانی نمی کند،با این وجود 10 درصد ستاره های بزرگ از میدان های مغناطیسی قوی پشتیبانی می کنند.
دو ایده منشا میدان مغناطیسی را توضیح داده است هر دو ایده بر اساس ایده ای است که فسیل میدان مغناطیسی نامیده می شود که میدانی است که از یک نقطه در گذشته ستاره ایجاد شده است و سپس در سطح آن قفل شده است.
فرضیه اول این است که میدان مغناطیسی زمانی که ستاره آغاز به شکل گیری کرد شکل گرفت.دومی این است که میدان مغناطیسی از دینامیسمی  که توسط مخلوط شدید ماده رانده شده در زمانی که دو ستاره سیستم دوتایی را تشکیل می دادند ایجاد شده است.
این کشف به ما اجازه می دهد که سناریوادغام دوتایی را رد کنیم و یافته های اولیه را تغیر بدهیم کمتر از دو در صد ستاره های بزرگ دوتایی نزدیک میدان مغناطیسی دارند و ما هنوز دلیل آن را نمی دانیم.
تحقیقات میدان های مغناطیسی عای مستقیم را که در ستاره های دوتایی شبیه هستند نشان می دهد.میدان مغناطیسی آنها بر ضد هم دیگر است مثلا میدان مغناطیسی قطب شمال یک ستاره همراستا با میدان مغناطیسی قطب جنوب ستاره دیگر است. و حتی ممکن است دو ستاره یک میدان مغناطیسی را با هم به اشتراک گذاشته باشند.
ما مطمئن نیستیم دلیل آن چیست ولی احتمالا به دلیلی مهمی در باره تعامل ستاره ها با هم ارتباط دارد.زمانی که ستاره ها به اندازه کافی به هم نزدیک هستند به مگنتوسفر آنها به احتمال زیاد د رتعامل با یک دیگر است و میدان مغناطیسی آنها می تواند بعنوان یک ترمز برای کم کردن ستاره ها در دراز مدت در چرخش فزاینده با یک دیگر باشد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر