با عرض خوش آمد گویی و با تشکر از حسن انتخاب شما بخاطر مطالعه این وبلاگ لطفا در صورتی که مطالب ما را مورد توجه شما قرار گرفت برای دریافت روزانه مطالب علمی دو پیج پایین صفحه و پیج های سمت راست صفحه را لایک بفرمایید لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در صورت تمایل از طریق صفحات فیسبوک ما یا قسمت نظرات منعکس نمایید.

۱۳۹۵ فروردین ۲۱, شنبه

همه نور کیهان از یک منبع عجیب و غریب می آید!

زمانی که شما در یک اتاق خیلی  روشن هستید ولی وقتی  به اطراف نگاه می چند لامپ چهل واتی مشاهده بکنید،این این همه نور از کجا می آیید.نور کیهان از کجا می آید،آن از محاسبات ما خارج است؟
هیجان انگیز ترین احتمال این است که فوتون های گم شده از یک منبع عجیب و غریب بیایند نه کهکشان ها نه کوازار ها و نه هیچ چیز دیگر نمی توان مسئول آن باشد.،برای مثال ماده تاریک شگفت انگیز که کهکشان ها را کنار هم نگه می دارد ولی تا کنون بطور مستقیم مشاهده نشده است.می تواند خودش بپوسد و در نهایت مسئول نور شگفت انگیز باشد.شما می دانید که این یک بحران است وقتی از پوسیدگی ماده تاریک صحبت می کنید.

فضای خالی گسترده فضا بین کهکشان ها با رشته های هیدروژن و هیلیوم اتصال داده شده است که می تواند بعنوان پل نوری استفاده می کند.در مطالعه اخیر که تتوسط مجله اختر فیزیک منشر شده است،گروهی از داننشمندان دریافته اند که نور جمعیت شناخته شده کهکشان ها و کوازار ها به اندازه کافی برای توضیح داده شدن با مشاهدات بین کهکشان هیدروژن کافی نیست،تفاوت خیره کننده 400 درصد است.
یک نکته مهم در باره اختلاف 400 درصد این است که شما می داندید یک چیزی واقعا اشتباه است،دانشمندان دقیقا نمی دانند آن چیز چیست،اما حدقلا یک چیزی که ما فکر می کنیم در باره جهان می دانیم اشتباه است.
عجیب است که این عدم تطابق تنها در این  نزدیکی به نظر می رسد،زمانی که تلسکوپ ها کهکشان های در فاصله یک میلیارد سال نوری را مشاهده کردند یعنی این کهکشان ها در یک میلیارد سال قبل به نظر می رسد که همه چیز اضافه شده باشد. در حقیقت این محاسبات در جهان اولیه کار می کند اما یک تکه محلی دانشندان را شگفت زده کرده است.
در پاسخ نور شامل فوتون های انرژی ماورا بنفش شدید می شود که قادر هستند از اتمهای هیدروژین الکتریکی خنثی به یونهای باردار الکتریکی تبدیل شوند.دو منبع شناخته شده برای بیشتر فوتون های یونیزه شده کوازار ها هایی که با گازهای داغ در حال سقوط بروی سیاهچاله های غولپیکر که میلیون ها برابر جرم خورشید را دارند انرژی داده می شود،و گرمترین ستاره های جوان هستند.
مشاهدات نشان می دهد که فوتون های یونیزه شده از ستاره های جوان اکثرا همیشه با گازهای کهکشان میزبانشان جذب می شود.بنابراین آنها هیج وقت از اثر بین کهکشانی هیدروژن فرار نمی کنند،اما تعداد کوازار های شناخته شده بسیار کمتر از آن است که نور مورد نیاز را تشکیل بدهد.
بر طبق محاسبات نور کهکشان ها و کوزارا ها بسیار کم است و یا آنها فوتون های یونیزه شده را از منابع بزرگ فوتون های یونیزه شده که هرگز تشخیص داده نشده است می گیرند،که ما آنها را بحران کبمود تولید فوتون های نور گمشده می نامیم.
عدم تطابق مقایسه شبیه سازی ابرکامپیوتری  ابر گازی بین کهکشانی و آخرین آنالیز ها از مشاهدات هابل جهان اولیه خود را به جا داده است و متناسب کرده است،اگر ما فرض کنیم که این نور اضافی وجود دارد،این احتمال وجود دارد که شبیه سازی ها واقعیت را در خود جا نداده باشد که خودش مایه شگفتی است زیرا هیدروژن بین کهکشانی یک جز جهان است که ما فکر می کنیم بهترین درک را از داریم.

تصویر بالای صفحه ابر نو اخر LA را نشان می دهد که از همه کهکشان های قابل مشاهده درخشان تر است در یک میلیارد سال نوری قرار دارد.پروژه کیهان شنسی ابرنواختر ها روشی را برای پیدا کردن ابرنواختر های نوع LA  و سپس تعین انبساط جهان که منجر به کشف انرژی تاریک خواهد شد را رهبری می کند.
منبع dailygalaxy.com


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر