با عرض خوش آمد گویی و با تشکر از حسن انتخاب شما بخاطر مطالعه این وبلاگ لطفا در صورتی که مطالب ما را مورد توجه شما قرار گرفت برای دریافت روزانه مطالب علمی دو پیج پایین صفحه و پیج های سمت راست صفحه را لایک بفرمایید لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در صورت تمایل از طریق صفحات فیسبوک ما یا قسمت نظرات منعکس نمایید.

۱۳۹۴ مرداد ۱۵, پنجشنبه

رقابت جت های ستاره های نترونی با جت های سیاهچاله ها

تعدادی از ستاره های نترونی می توانند،با سیاهچاله ها در چرخش جت های قدرمتند نزدیکشان رقابت نمایند.ستاره شناسان با آستفاده از آرایه بزرگ VLA کشف کرده اند که سیاهچاله ها و ستاره های نترونی به ترتیب متراکم و متراکم ترین شکل ماده در جهان هستند.در سیستم های دوتایی که جایی که این اشیا شدید به دور بیشتر از یک ستاره طبیعی هم دم می چرخند،صفحه های جذاب از نمایش ماده  به بیرون پرتاب شده در جت های قدرتمند تا 99 درصد سرعت نور را ایجاد کنند.

این شگفت انگیز است و به ما می گوید که چیزی که قبلا به آن مشگوک نشده بودیم باید در این سیستم ها اتفاق افتاده باشد که شامل یک ستاره نترونی و بیش از یک ستاره همدم عادی است.

قبلا سیاهجاله ها پادشاهان بی چون و چرای تشکیل جت های قدرتمند بودند.حتی زمانی که تنها مقدار کمی از ماده خروجی و اشعه رادیویی که در اثر جت ها از سیاهچاله به بیرون می وزید در مقایسه با  ستاره های نترونی مشاهده شده است که  اشعه ساطع شده از جت های آنها به اندازه کافی جایی ماده قورت داده شدن از همدم آنها به میزان بالایی برای نسبتا مشاهده شدن روشن نبود است.روشن تر بود.

ستاره های نترونی به آرامی مواد را مصرف می کنند قبل از آنکه پیش بی نور شوند،جت های ضعیف را شکل می دهند که برای مشاهده شدن بسیار کم نورند.

به تازگی مشاهدات اشعه رادیویی ایکس و گامای ستاره نترونی رPSR J1023 + 0038 در تضاد با این مساله است.یک ستاره نترونی سالها در حالت ناپیوستگی را طی می کند،زمانی که ان در 2013 و 2014 مشاهده شده بود،پیوستگی آن تنها می توانست به جت های ضعیف شکل بدهد.
مشاهدات بطور غیر منتظره یک تشعشع نسبتا قوی که یک جت را که قوی تر از آن است که ما در سیستم سیاهچاله ای انتظار داریم نشان داد.دو سیستم انتقالی در حال حاضر شناخته شده اند که هردوی آنها جت های قدرتمندی دارند که با همتایان خود در سیاهچاله ها رقابت می هستند.دلر و همکارانش در حال مشاهدات بیشتر برای اصلاح سیستم انتقالی مدل های نظری پیوسته هستند.
منبع dailygalaxy.com

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر