با عرض خوش آمد گویی و با تشکر از حسن انتخاب شما بخاطر مطالعه این وبلاگ لطفا در صورتی که مطالب ما را مورد توجه شما قرار گرفت برای دریافت روزانه مطالب علمی دو پیج پایین صفحه و پیج های سمت راست صفحه را لایک بفرمایید لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در صورت تمایل از طریق صفحات فیسبوک ما یا قسمت نظرات منعکس نمایید.

۱۳۹۴ اردیبهشت ۱۵, سه‌شنبه

عدم تقارن عجیب کهکشان NGC 949

این تصویر واضح ترین تصویر از کهکشان NGC 949 است که در سی میلیون سال نوری در صورت فلکی NGC 949 قرار دارد،کهکشان یک شکل غیر متعارف دارد که طبیعتش آن را تاریک تر می کند.ازچشم انداز ما تشخیص نوع این کهکشان سخت است ولی مطمئنا یک کهکشان صفحه ای بیشتر شبیه به یک کهکشاه مارپیچی است.
NGC 949 اولین بار توسط ویلیام هرشل در 21 سپتامبر 1786 با استفاده از تلسکوپ 18.7 اینچی بازتابی کشف شد.کهکشان یکی از 3000 شی کاتالوگ هرشل است که بعنوان سحابی درطول برسی های پایه ای و فشرده عمیق آسمان بدست آمده که در نهایت بخش عمده ای از کاتالوگ NGC را تشکیل می دهد.
دوربین پیشرفته سنجش هابل (ACS)، این تصویر جدید را با جزئیات فوق العاده نمایش می دهد.این تصویر جزئیات فوق العاده که به ما اجازه می دهد یک تا یک صف بندی عجیب نامتقارن در خطوط گرد و غبار که مانند مار کهکشان را احاطه کرده اند ببینم،به نظر می رسد.نیمه بالایی کهکشان بیشتر با خطوط گرد و غبار مخطط شده باشد،یک مشاهده کنجکاوانه انتقال ستارگان به مرکز کهکشان و گرد و غبار ترجیح می دهد تا در صفحه کهکشانی اقامت بکند را می بینیم.
از بخش نوک،نور ستارگان از گرد و غبارها بسیار کمتر به ما می رسد،بنابراین درخشان تر به نظر می رسد،و از اهمیت گرد و غبار کاسته می شد.
مزایای علمی این کشف تازه در موزایک M31 PHAT به دانشمندان برای تولید یک نقشه جزئی گرد و غبار سه بعدی از M31 که چهار باربر واضح تر از مشاهدات قبلی است را می دهد.
منبع SPACETELESCOPE.ORG

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر