با عرض خوش آمد گویی و با تشکر از حسن انتخاب شما بخاطر مطالعه این وبلاگ لطفا در صورتی که مطالب ما را مورد توجه شما قرار گرفت برای دریافت روزانه مطالب علمی دو پیج پایین صفحه و پیج های سمت راست صفحه را لایک بفرمایید لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در صورت تمایل از طریق صفحات فیسبوک ما یا قسمت نظرات منعکس نمایید.

۱۳۹۳ مرداد ۶, دوشنبه

یک خوشه کهکشان با جرم 160 تریلیون برابر خورشید!

توده های انبوه و بزرگی در کیهان در فضا و زمان اطرافشان انحنا و آشفتگی ایجاد می کنند.آنها شبیه مغناطیس هستند و نور را در مسیر سفرش از فاصله های دور کیهان خم می کنند.انحراف فضا و زمان به وسیله اشیا بزرگ در کیهان یکی از پیش بینی های تئوری نسبیت انشتین بود.
ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل توده ای با یک خوشه کیهانی را با دقت بیش از قبل نقشه برداری کردند.مشاهدات ایجاد شده با استفاده از برنامه مشاهده میدان جلویی هابل مقدار و توزیع توده با MCS J0416.1-2403 را نشان می دهد که کهکشان خوشه ای پر جرمی پیدا شده است که جرمی معادل 160 تریلیون برابر جرم خورشید را دارد.جزئیات جرم در این نقشه مدیون عمق بی سابقه از داده هایی است که به تازگی توسط مشاهدات هابل مهیا شده همچنین مدیون لنز گرانشی قوی است.
اندازه گیری مقدار جرم با فاصله اشیا در جهان بسیار سخت نیست.اغلب یک فن توسط ستاره شناسان برای کاوش محتوی خوشه های بزرگ کیهانی با مطالعه تاثیرات جاذبه ای که بروی نور اشیا دور در ماورا آنها دارند به کار برده می شود.این یکی از اهداف اصلی کاوشگر خط مقدم هابل است.یک برنامه مشاهده جاه طلبانه شش حوشه کیهانی مختلف از جمله MCS J0416.1-2403 را اسکن کرد که در تصویر خیره کننده بالا قابل مشاهده است.
با وجود جرم بزرگشان تاثر خوشه های کیهانی به اطرافشان حدقلا مقدار است.برای بیشتر جاها آنها سبب چیزی می شوند که بنام عدسی گرانشی ضعیف شناخته می شود،که باعث می شود منابع دور تر به نظر برسند.مثل کمی بیضوی تر و آغشته تر در طول آسمان،زمانی که خوشه ها بزرگ و به اندازه کافی متراکم و انبوه هستند و هم تراز خوشه و شی ادور هستند، تاثیر می تواند بیشتر نمایش داده شود.تصاویری از کهکشان های معمولی که می توانند به حلقه تبدیل شوند و در مسر نور رفت و برگشت نمایند،حتی چندین برابر بقیه تصاویر به نظر ی رسد.این تاثر نیز بعناون لنز قوی شناخته می شود که پدیده ای است که به دور شش خوشه ای که در برنامه هابل مورد برسی قرار گرفته اند مشاهده می شود.این برای نقشه برداری آشفتگی MCS J0416.1-2403 با استفاده از داده های جدید هابل مورد استفاده قرار گرفته است.
عمق داده ها به ما اجازه مشاهده اشیا بسیار کم نور را می دهد و به ما اجازه می دهد تا کهکشان های تحت تاثر اثر لنز را قوی تر از قبل و حتی میدان های لنز مغناطیسی زمینه کیهان ها که هنوز بسیار دور و کم نور هستند و حتی می توانیم فاصله فوق العاده پس زمینه کهشان ها را تشخیص دهیم.ما می دانیم که کهکشان های خوشه بیشتر از چهار برابر تصور قبلی تحت تاثر اثر پدیده لنز در خوشه هستند.
با استفاده از دوربین توسعه یافته هابل اختر شناسان 51 کهکشان جدید را در اطراف خوشه تصویر برداری کردند.این چهار برابر تعدا قبلی برسی شده است و تعداد کهکشان های تحت تاثر اثر لنز به مقدار زیاد 68 رسید از آنجایی این کهکشان ها چندین برابر دیده می شوند این برابر 200 تصویر تحت تاثیر لنز است که در طول قاب دیده می شود.این به گروهی از دانشمندان اجازه داد که آشفتگی قابل مشاهده و ماده تاریک را در خوشه که در اثر جرم تحمیل شده است مشاهده کنند.
لنز گرانشی یکی از متدهای ستاره شناسان برای درک ماده تاریک است که به دور سه چهارم از ماده در کیهان ایجاد می شود که بطور مستقیم قابل مشاهده نیست و هیچ نوری ساطع می نمی کند و می تواند از بقه اجسام بدون اصطکاک عبور کندو تنها در جاذبه تاثیر می گذارد و حضور آن باید از تاثیرات گرانشی استنباط شود.
در حالی که بیشتر از بیست سال است دانشمندان می دانند چگونه از کهکشان هایی که تحت تاثیر اثر لنز گرانشی هستند عکس برداری کنند.زمان زیادی طول می کشد تا تلسکوپی درست شود که بتوان مشاهدات عمیق و موثری داشته باشد و مدل های دانشمندان برای نقشه برداری در جزئیات بسیار بی سابقه یک سیستم بغرنج مانند J0416.1-2403 بسیار پیشرفته هستند.
با مطالعه 57 تا از کهکشان های قابل اعتماد و واضح تحت تاثیر لنز، ستاره شناسان J0416.1-2403 را هم بطور عادی و هم با ماده تاریک مدل سازی کردند.این نقشه دو برابر بهتر از نقشه های قبلی است.
توده کلی همراه J0416.1-2403 در فاصله 650 هزار سال نوری مدل سازی شده است که دانشمندان می گویند 160 تریلیون برابر خورشید است.این اندازه گیری دقیق تر از همه نقشه ها از خوشه های ستاره ای است و دقیق ترین نقشه ای است که تا کنون تولید شده است.با تعین دقیق اینکه توده کجا ساکن است اختر شناسان آشفتگی فضا و زمان را با دقت دقیق تعین می کنند.
مشاهدات تلسکوپ هابل و تکنیک لنز گرانشی راه جدیدی را برای مشخص کردن دقیق اجسام دور باز کرده است.در این مورد خوشه در فاصله چهار و نیم میلیارد سال نوری از ماست.یکی از دانشمندان گفت اما ما در اینجا توقف خواهیم کرد زیرا برای گرفتن عکس توده دانشمندان به اندازه گیری لنز ضعیف نیز نیاز دارند.در حالی که این می تواند یک تخمین ناهنجار از جرم هسته داخلی خوشه دهد، مشاهدات لنز گرانشی ضعیف اطلاعات ارزشمندی از جرم اطراف خوشه را فراهم می کند.
تیم به مطالعاتش در باره خوشه با استفاده از تصویر بردار فوق عمیق هابل و جزئیاتاطلاعات لنز قوی و ضعیف گرانشی برای نقشه برداری قسمت بیرونی خوشه و همچنین سمت درونی خوشه استفاده خواهد کرد و بنابراین قادر به تشخیص ساختارهای اطراف خوشه خواهد بود.همچنین آنا امکان استفاده از اندازه گیری های طیف سنج اشعه ایکس از گازهای داغ برای نقشه برداری محتویات خوشه را برای ارزیابی سهم مربوط به گازهای داغ و ماده تاریک خواهند داشت.
با تریک این منابع داده ها از جزئیات توزیع جرم در نقشه بیشتر و شامل نقشه 3D و سرعت نسبی کهکشان ها خواهد شد که راهی را برای فهمیدن تاریخ و تکامل خوشه ها فراهم خواهد کرد.
نتایج این مطالعه بصورت آنلاین در ماهنامه نجوم سلطنتی در 2014 ژوئیه 24 منتشر شده است.

منبع Dailygalaxy.com

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر