با عرض خوش آمد گویی و با تشکر از حسن انتخاب شما بخاطر مطالعه این وبلاگ لطفا در صورتی که مطالب ما را مورد توجه شما قرار گرفت برای دریافت روزانه مطالب علمی دو پیج پایین صفحه و پیج های سمت راست صفحه را لایک بفرمایید لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در صورت تمایل از طریق صفحات فیسبوک ما یا قسمت نظرات منعکس نمایید.

۱۳۹۳ فروردین ۲۹, جمعه

اولین سیاره هم اندازه زمین که می تواند حاوی حیات باشد یافت شد!

برای اولین بار دانشمندان یک سیاره بیگانه هم اندازه زمین در منطقه قابل سکونت  به دور ستاره میزبان اش در حال چرخش است را کشف کردند این سیاره که به پسر عموی زمین تشبیه می شود ممکن است آب مایع و شرایط مناسب را برای حیات داشته باشد.
سیاره تازه کشف شده بنام Kepler-186f, اولین بار توسط تلسکوپ فضایی کپلر ناسا کشف شد و در فاصله 490 سال نوری از زمین به دور یک ستاره کوتوله قرمز کم نور در حال چرخش است و این سیاره کمی از زمین بزرگتر است موقعیت یابی یک جهان بیگانی با اندازه جفت زمین این پیشنهاد را میدهد که آب مایع را در سطح خود داشته باشد.

یکی از چیزهای که شاید ما بعنوان جفت زمین خواهم دید اندازه زمین و حضور آن در منطقه قابل سکونت و سیاره خورشی مانند است.
این سیاره به ستاره ی سردتر خود نزدیک تر است شاید جفت زمین نباشد ولی بعنوان پسر عموی زمین می توان در نظر گرفت که مشخصات یکسان ولی والدین متفاوت دارند.
تصویر هنرمندانه از سطح سیاره kepler-186f 
دانشمندان فکر می کنند که Kepler-186f  و5 ستاره دو رتر که به دور ستاره Kepler-186 که به فاصله 35.2 میلیون مایلی 5.2 میلیون کیلومتری می چرخند بطور نظری در منطقه قابل سکونت کوتوله سرخ قرار دارند.
زمین به دور خورشد با فاصله 93 ملیون مایلی یا 150 میلیون کیلومتری می چرخد ولی خورشید بزرگتر و درخشان تر از ستاره Kepler-186 و به این معنی است که منطقه قابل سکونت خورشید از دورترین ستاره  Kepler-186 باید آغاز شود.
این اولین سیاره قطعی یافت شده در منطقه قابل سکونت است.سیارات دیگر متفاوت با اندازه زمین در منطقه قابل سکونت یافت شدند ولی در هر حال این سیاره اولین سیاره نزدیک به اندازه زمین است که دارای پتانسیل چرخشی است که می تواند حاوی حیات باشد.
این یک کشف تاریخی از اولین و بهترین  سیاره ای است که در منطقه قابل سکونت به دور یک ستاره کشف شده است  و این سیاره سنگی بهترین سکونت گاه می تواند باشد.شعاع سیاره یافت شده 1.1 زمین اندازه گیری شده است که نشان می دهد بزرگتر از زمین است و محققان فکر می کنند این سیاره یک سیاره سنگی مانند زمین است ولی مطمئن نیستند که اتمسفر آن از یک عنصر کلیدی است که به دانشمندان کمک بکند که سیاره دارای حیات است .
این سیاره می تواند بیشتر از زمن اقیانوس ها و شاید حیات را پشتیبانی کند.
دانشمندان در طول چندین سال گذشته در یافته اند اگر شعاع سیار 1.5 برابر شعا زمین باشد شعاع اتمسفر 1.5 تا دو برابر سیاره زمین می شود و در نتیجه سیاره به قدری سنگین می شود که اتمسفر هیدروژن سیاره به هیلیوم تبدیل می شود و شبیه به غول های گازی منظومه شمسی می شود.
مقایسه شعاع و اندازه سیاره یافت شده با زمین
این سیاره در واقع درلبه منطقه قابل سکونت قرار دارد و این به این معنی است که آب مایع در سطح سیاره می تواند یخ بزند.
بخاطر این موقعیت در بخش بیرونی لبه سکونت و اندازه بزرگتر سیاره که کمی بزرگتر است می تواند آب را بطور مایع حفظ کند.علاوه بر آن جو ذخیم سیاره می تواند عایقی برای حفظ آب بصورت مایع باشد.
این سیاره به دلیل آنکه جرم ستاره اش کمتر از خورشید است چرخش این ستاره کمی نزدیک تر از عطارد به خورشید ماست ولی انرژی کمتری دریافت می کند و اگر روی آن باشید ستاره کم نور به نظر می رسد.
این سیاره برای مطالعات بعدی بسیار کم نور است انتظار می رود تلسکوپ فضایی جیمز که جانشین هابل می شود و در سال 2018 به فضا می رود که برای گرفتن تصاویر از سیارات نزدیک ستاره ها طراحی شده است تصاویری از سیاره تهیه کند ولی باز این سیاره برای تهیه تصاویر خیلی دور است.

دانشمندان این سیاره را با روش انتقال کشف کرده اند و زمانی که سیاره بروی چهره ستاره خود قرار گرفته بود کپلر  یک شیب جزئی در روشنایی سیاره مشاهده کرد که به دانشمندان اجازه داد که آن را کشف بنمایند.کپلر در سال گذشته دچار ی نقص فنی عمده شده اما هوز دانشمندان برای جست و جوی دنیاهای جدید از  آن استفاده می کنند.
[منبع]
ویدئوها
سیاره جدید می تواند آب را بصورت مایع داشته باشد.


کپلر-186fنخستین سیاره هم اندازه زمین در منطقه قابل سکونت یک ستاره دیگر
کپلر اولین سیاره هم اندازه زمین را در منطقه قابل سکونت کشف کرد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر