با عرض خوش آمد گویی و با تشکر از حسن انتخاب شما بخاطر مطالعه این وبلاگ لطفا در صورتی که مطالب ما را مورد توجه شما قرار گرفت برای دریافت روزانه مطالب علمی دو پیج پایین صفحه و پیج های سمت راست صفحه را لایک بفرمایید لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در صورت تمایل از طریق صفحات فیسبوک ما یا قسمت نظرات منعکس نمایید.

۱۳۹۲ تیر ۱۴, جمعه

نیرویی که برماده تاریک تاثیر گزار است,تمامی دانسته های ما در باره جاذبه و تاریخ جهان در معرض دگرگونی قرار دارد.

امروز در چهارده جولای یک تیم اروپایی از ستاره شناسان به رهبری هونشنگ ژائو از مرکز اس یو پی ای جاذبه دانشگاه آندرس یک تئری ریشه ای جدید در جلسه ملی نجوم در سنت اندرز ارائه دادند.
نظریه آنها حاکی از آن است که کهکشان راه شیری و آندرومرا ده میلیارد سال قبل با هم برخورد کرده اند و اساسا درک ما از نیروی گرانش اشتباه است.
شایان ذکر است است که مشاهدات آنها با استفاده از ماهواره هایشان می تواند به منظمی کشمکش بین دوکهکشان را توضیح دهد.
دکتر  ژائو  از تئوری های بحث بر انگیز استفاده نکرده است..
در سال 2009 او به رهبری یک تیم بین المللی از ستاره شناسان ارتباط غیر منتظره ای را بین ماده شگفت انگیز ماده تاریک و گازهای قابل مشاهده در کهکشان پیدا کرد که می تواند انقلابی در درک فعلی ما از نیروی گرانش باشد.او پیشنهاد داد که یک نیروی ناشناخته در ماده تاریک فعال است.
تنها چهار درصد از کیهانی که ما می شناسیم شناخته شده است ستاره ها و گازهای کهکشانی چنان سریع هستند که ستاره شناسان گمان می کنند هاله های نامرئی ا گاز تاریک برای نگه داشتن کهکشان ها کنار هم مورد نیاز است.در هر حال یک درک قوی از ماده تاریک و شواهد مستقیم آن را دست نیافتنی باقی گذاشته است.
  تیم معتقد است که یک تعامل بین ماد تاریک و مواد عادی می تواند وجود داشته باشد که مهمتر و پیچیده تر از آن چیزی است که قبلا تصور می شد.و حتی بر این باورند که ماده تاریک ممکن ات وجود نداشته باشند و حرکات غیرعادی ستاره ها در کهکشان ها هستند که باعث اصطلاح گرانش در مقیاسهای بیرونی می شود.
این الگو به نظر خیلی عجیب می رسد و مانند پیدا کردن هیوانات یک باغ وحش از تمام دوران و اندازه ها بطور مجزه آسایی عینی است.
وزن یا ستون مهره ها یا چیزی شبیه به آن ممکن است یک نیروی غیرگرانشی پنجم در جهان حاکم باشد که نقش ماده تاریک با یک دست نامرئی را بازی کند و اثر انگشت آن در تمامی کهکشان ها صرف نظر از اندازه و چهره وجود داشته باشد.
این چند نیرو حتی ممکن است یک راز بزرگتر را حل کنند "انرژی تاریک"که نقش حاک بر انبساط شتابدار جهان را بازی می کند.یک راه حل ریشه ای تر ازتجدید نظر گرانشی نیوتون در سال 1687 مطرح و توسط نظریه نسبیت انشتین در 1916 بسط یافت.انشتین هرگز تصمیم نگرفت که یک منبع ثابت حاضر در همه جا را که ما امروزه به آن انرژی تاریک می گوییم به معادلات خود اضافه کند.
دکتر فامئی اضافه کرد اگر ما محاسبه مشاهدات خود را با نیروی جاذبه مدریت کنیم یک نیروی تغیر جاذبه را با یک ماده فرضی تیره و یک نیروی توزیع ماده مرئی حس می کنیم.
پیامد تحقیقات تازه می تواند بطور گسترده نظریات علمی رایج را در مورد تاریخ و انبساط جهان تغیر دهد.
دکتر گیانفرانگو محقق بومی در دانشگاه گنت نشان داد، "درک این معما گیج کننده است احتمالا کلید برای باز کردن تشکیل کهکشان ها و کشمکش های آنها است."


۱ نظر: