با عرض خوش آمد گویی و با تشکر از حسن انتخاب شما بخاطر مطالعه این وبلاگ لطفا در صورتی که مطالب ما را مورد توجه شما قرار گرفت برای دریافت روزانه مطالب علمی دو پیج پایین صفحه و پیج های سمت راست صفحه را لایک بفرمایید لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در صورت تمایل از طریق صفحات فیسبوک ما یا قسمت نظرات منعکس نمایید.

۱۳۹۴ آذر ۱۸, چهارشنبه

کهکشان شبیه به اتم

کهکشان NGC 7252 یک کهکشان عجیب و غریب است که نتیجه تعامل بین دوکهکشان است که از یک میلیارد سال قبل آغاز شده و در فاصله 220 میلیون سال نوری در صورت فلکی لئو قرار دارد،و با الگو برداری سخنرانی رئیس جمهور آمریکا در 1953 به نام اتم برای صلح نیز صدا زده می شود که به خاطر ساختار حلقه مانند آن که شبیه الکترون ها و هسته مرکزی آن است به این نام نامگذاری شده است.دو کهکشان در حال حاضر وارد فاز حل شدن در یک دیگر هستند و دو هسته کهکشان به تازگی با هم ادغام شده اند.
در این کهکشان حلقه های بزرگ گاز و ستارگان در اطراف آن کهکشان را می سازند.دیسک چرخدنده ای کهکشان با پهنای 10000 سال نوری در حال چرخش در جهت مخالف آن است.ساختار بیرونی کهکشان به احتمال زیاد از گرد و غبار ستاره ای به سمت بیرون پرتاب شده تشکیل شده است.
کیهان شناسان به تازگی حدود 40 خوشه روشن و جوان کروی شامل میلیون ها ستاره جوان آبی درخشان را که عمری بین 50 تا 500 دارند را مشاهده کرده اند.

منابع این نوشته

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر