با عرض خوش آمد گویی و با تشکر از حسن انتخاب شما بخاطر مطالعه این وبلاگ لطفا در صورتی که مطالب ما را مورد توجه شما قرار گرفت برای دریافت روزانه مطالب علمی دو پیج پایین صفحه و پیج های سمت راست صفحه را لایک بفرمایید لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در صورت تمایل از طریق صفحات فیسبوک ما یا قسمت نظرات منعکس نمایید.

۱۳۹۳ بهمن ۲۴, جمعه

سیاهچاله های پرجرم باعث کاهش فرآیند ستاره سازی می شوند!

ستاره شناسان با استفاده از آرایه تلسکوپ(VLA)یک فعالیت انرژی شگفت انگیز در کهکشان فنجان چای  را مشاهده کرده اند،که بینش مهمی از چگونگه سیاهچاله های بزرگ تاثیر مصیبت باری در کهکشان محل اقامت خود دارند فراهم میکند.
به نظر می رسد سیاهچاله پرجرم محل انفجار گرما و انفجار گاز در کهکشان است.در نتیجه انتقال گاز ستاره سازی نمی تواند بیشتر ادامه یابد.دو نوع کهکشان مارپیچی غنی از گاز و فعالیت شکل گیری ستارگان است و کهکشان های بیضوی پرجرم خالی از گاز می شود و فعالیت ستاره سازی بسیار اندک می شود. دانشمندان فکر می کنند که جت های قدرتمند و بادهای ستاره ای که به وسیله سیاهچاله های پرجرم مرکز کهکشان انرژی داده می شود ماده خام مورد نیاز برای ستاره سازی را از بین می برد.
برای سالها دانشمندان شواهد مستقیمی از این اتفاق را در کهکشان ها که بسیار پر نور بود از طریق تلسکوپ های رادیویی مشاهده می کردند.این نور نادر کهکشان ها بندرگاه جت های قدرتمند است که توسط سیاهچاله ها راه اندازی می شود که به گازهای اطراف شخم می زند.در هر حال برای درک اینکه چگونه همه کهکشان ها در جهان ما شکل می گیرند ما نیاز داریم که بدانیم اگر این فرآیند های مشابه در کهکشان های بزرگ افراطی کمتری رخ می داد،بهتر نشان داد که در اکثریت رخ می دهد.
بعنوان بخشی از مطالعات کهکشان J1430+1339 که به عنوان کهکشان فنجان چای معروف است و در فاصله 1.1 میلیارد سال نوری زمین قرار دارد مورد مطالعه قرار گرفت،زیر این کهکشان بعنوان داشتن ویژگی های معمولی یک کهکشان با یک سیاهچاله مرکزی که بطور فعال مواد را می خورد دارد.مشاهدات ناسا نشان داد که شواهدی از فنجان چای به یک کهکشان بیضوی است اما آن با گازی که هنوز در فرآیند انتقال ستاره سازی کهکشان احاطه شده است.
مشاهدات VLA نشان داد که حباب کهکشان تا 30 تا 40 هزار سال نوری از هسته اصلی آن گسترش یافته است با ساختارهای جت مانند کوچکی که اندازه ای حدود 2000 سال نوری دارند.این ساختارهای جت مانند در نقاطی که با مشاهدات نوری قابل مشاهده است شامل گازی که با سرعت بالای 1000 کیلومتر در ساعت می چرخد واقع شده اند.این مشاهدات رادیویی نشان داد که سیاهچاله مرکزی یک طوفان را در مرکز این کهکشان با جت های پر انرژی که درون گاز در حال خرخش در کهکشان میزبان در حال تصادف با گاز در مقیاس های بزرگتر هستند،شلاق می زنند شبیه فرآیند های بسیار نادری است که قبلا مشاهده شده است توانایی VLA به ما این اجازه را داد که کشف کنیم این فرآیند بیشتر رخ می دهد.
این فرآیند در کهکشان فنجان  به این معنی است که جت ها در هر سیاهچاله ای ماده ستاره سازی را حذف و نابود می کنند که بسیار معمول تر از داده های قبلی ما است.
منبع : dailygalaxy.com

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر